+ 58 77 46 890  |  + 48 722 224 585  |  biuro@plgr.pl
Strona startowa      Biuro czynne: pon-pt 7.30 - 15.30

Wizyta studyjna na obszarze FLAG Fischereihafen Bremerhaven

2018-09-20

W dniach 13 – 16 września 2018 roku odbył się wyjazd studyjny na obszar FLAG Fischereihafen Bremerhaven w ramach realizacji projektu pn. Jak promować region i aktywizować mieszkańców Północnych Kaszub – inspiracje i przykłady w ramach cyklu działań ukierunkowanych na rzecz zwiększenie efektywności wdrażania projektów współpracy międzyterytorialnej i międzynarodowej Stowarzyszenia PLGR.

 

Celem wyjazdu na obszarze niemieckiego LGR-u było zapoznanie się z innowacyjnymi działaniami i rozwiązaniami w zakresie rewitalizacji i dywersyfikacji nadmorskich obszarów. W Bremerhaven dokonano rewitalizacji terenów portowych, poczyniono szereg działań zmierzających do przyciągania inwestycji prywatnych bazujących na rybackim i morskim dziedzictwie kulturowym. Szczególny punktem wizyty i dyskusji z gospodarzami był projekt „Wioska rybacka anno 1906”.

Uczestnicy wyjazdu mieli także okazję do wymiany dobrych praktyk i dyskusji w temacie promocji produktów rybnych na terenie portu w miejscu „Seefischkochstudio”:

https://www.seefischkochstudio.de/ueber-uns.html

Przedstawiciel tamtejszego LGRu poinformował, że w celu promocji zatrudniają kucharzy, którzy przekazują swoją wiedzę o rybach szerokiemu gronu odbiorców podczas organizowanych show kulinarnych, w których rocznie uczestniczy ok. 1000 osób.

 

Projekt jako przykład partnerskich inicjatyw jest istotny dla PLGR z punktu widzenia rozwoju Szlaku Rybackiego Północnych Kaszub, który ukierunkowujemy na ponowne włączenia portów rybackich w życie miejscowych społeczności. W związku z takim założeniem w wyjeździe uczestniczyli przedstawiciele wszystkich sektorów działających w ramach PLGR. Współpraca między sektorem rybackim, samorządem oraz lokalną grupą odniesie sukces, jeżeli wszyscy od początku planowania rozwoju szlaku będą przekonani co do słuszności i celowości podejmowanych działań, w czym bardzo pomogły przykłady z Bremerhaven. Uczestnicy wyjazdu potwierdzili możliwość przenoszenia doświadczeń niemieckich w warunki naszego obszaru z uwagi na podobną specyfikę oraz tożsame problemy.

 

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach II Schematu Pomocy Technicznej  Krajowej Sieć Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.



Powiat i Gminy Partnerskie